It’s almost time for the 47th annual Annie Awards and the Walt Disney Company is just one of many studios to be recognized for their artistic work. Among this year’s titles are Frozen 2, Toy Story 4, and Fox’s upcoming Spies in Disguise.

What’s happening: 

  • The 47th annual Annie Award nominees have been announced with The Walt Disney Company being recognized in total of 20 categories.
  • Among the categories featuring Disney animation are:
    • Best Feature
    • Best TV/Media Preschool
    • Best FX Feature
    • Best Character Animation Video Game
    • Best Character Design
  • While some of Disney bigger ventures like Frozen 2 and Toy Story 4 are up for multiple awards, Disney Channel/Disney Junior’s Rapunzel’s Tangled Adventure, Big City Greens, T.O.T.S. and Elena of Avalor have also been recognized.
  • Additionally, Marvel’s Avengers: Endgame, Fox’s Alita: Battle Angel, and the forthcoming Spies in Disguise made the list as well.
  • Check out the competition by visiting Deadline, where they revealed the full lineup of Annie Award nominees.
  • The 47th Annual Annie Awards will be held Saturday, January 25, 2020 at 7:00 pm at Royce Hall on the UCLA campus.

Via Deadline

Via Deadline

Best Feature

Best TV/Media – Preschool

  • Elena of Avalor
    • Episode: “Changing of the Guard”
    • Disney Television Animation

Best TV/Media – Children

  • Disney Mickey Mouse
    • Episode: “Carried Away”
    • Disney TV Animation/Disney Channel

Best FX for TV/Media

  • Star Wars Galaxy of Adventures
    • Episode: Episode 115: “Stormtroopers vs. Rebels – Soldiers of the Galactic Empire”
    • Lucasfilm, Titmouse, Inc.
    • FX Animator: Araiza Tokumasu Naoki

Best FX for Feature

  • Frozen 2
    • Walt Disney Animation Studios
    • Benjamin Fiske
    • Alex Moaveni
    • Jesse Erickson
    • Dimitre Berberov
    • Kee Nam Suong
  • Toy Story 4
    • Pixar Animation Studios
    • Effects Lead: Alexis Angelidis
    • Effects Artist: Amit Ganapati Baadkar
    • Effects Artist: Greg Gladstone
    • Effects Artist: Kylie Wijsmuller
    • Effects Artist: Matthew Kiyoshi Wong

Best Character Animation – TV/Media

  • Disney Rapunzel’s Tangled Adventure
    • Episode: “Rapunzel and The Great Tree”
    • Disney TV Animation/Disney Channel
    • Character Animator: Juliane Martin
      • Character: various

Best Character Animation – Animated Feature

  • Frozen 2
    • Walt Disney Animation Studios
    • Andrew Ford
      • Character: Elsa, Anna, Olaf, Kristoff, Sven

Best Character Animation – Live Action

  • Alita: Battle Angel
    • Weta Digital
    • Animation Supervisor: Michael Cozens
  • Avengers: Endgame
    • Weta Digital
    • Animation Supervisor: Sidney Kombo- Kintombo
  • Spider-Man: Far From Home
    • Steven Argula
    • Character Animator : Joakim Riedinger

Best Character Animation – Video Game

  • Kingdom Hearts III
    • SQUARE ENIX
    • Character Animator: Munenori Shinagawa
      • Character: Sora, Donald, Goofy, Mickey, Minnie, Daisy, Pluto, Jiminy, Yen Sid, Chip, Dale, Kairi, Riku, Xehanort, Ansem, Xemnas, Woody, Buzz, Hamm, Rex, Mike, Sulley, Boo, Jack, Gibbs, Elizabeth, Barbarossa, Will, Tia, Heartless
    • Character Animator: Kayoko Yajima
      • Character: Sora, Donald, Goofy, Mickey, Minnie, Daisy, Pluto, Jiminy, Yen Sid, Chip, Dale, Kairi, Riku, Xehanort, Ansem, Xemnas, Woody, Buzz, Hamm, Rex, Mike, Sulley, Boo, Jack, Gibbs, Elizabeth, Barbarossa, Will, Tia, Heartless
    • Character Animator: Koji Hamada
      • Character: Sora, Donald, Goofy, Sulley, Mike, Marshmallow, Baymax, Buzz, Woody, Ariel, Heartless
    • Character Animator: Koji Inoue
      • Character: Sora, Donald, Goofy, Sulley, Mike, Marshmallow, Baymax, Buzz, Woody, Ariel, Heartless

Best Character Design – TV/Media

  • T.O.T.S.
    • Episode: 101AB: “You’ve Gotta Be Kitten Me”/”Whale, Hello There!”
    • Titmouse / Disney Junior
    • Lead Character Designer: John Jagusak
      • Character: tbd

Best Character Design – Feature

  • Frozen 2
    • Walt Disney Animation Studios
    • Character Designer: Bill Schwab
      • Character: Earth Giants, Mattias, King Runeard, Young Agnarr, Young Iduna, Gale, Ryder, Honeymaren, Soldier
  • Spies in Disguise
    • Blue Sky Studios
    • Character Designer: José Manuel Fernández Oli
      • Character: Killian, Katsu Kimura, Lance Pigeon

Best Direction – TV/Media

  • Disney Mickey Mouse
    • Episode: “For Whom the Booth Tolls”
    • Disney TV Animation/Disney Channel
    • Director: Alonso Ramirez Ramos

Best Direction – Feature

  • Frozen 2
    • Walt Disney Animation Studios
    • Director: Jennifer Lee
    • Director: Chris Buck

Best Music – Feature

  • Frozen 2
    • Walt Disney Animation Studios
    • Composer: Christophe Beck
    • Composer: Frode Fjellheim
    • Composer/Lyricist: Kristen Anderson-Lopez
    • Composer/Lyricist: Robert Lopez
  • Spies in Disguise
    • Blue Sky Studios
    • Composer/Lyricist: Mark Ronson
    • Composer: Theodore Shapiro
  • Toy Story 4
    • Composer: Randy Newman

Best Production Design – TV/Media

  • Disney Rapunzel’s Tangled Adventure
    • Episode: “Rapunzel and The Great Tree”
    • Disney TV Animation/Disney Channel
    • Production Design: Alan Bodner
    • Production Design: Brian Woods
    • Production Design: Steven Nicodemus
    • Production Design: Laura Price
    • Production Design: Leonard Robledo

Best Voice Acting – TV/Media

  • Big City Greens
    • Episode: “Green Christmas”
    • Disney TV Animation/Disney Channel
    • Voice Talent: Marieve Herington Character: Tilly
  • Bob’s Burgers
    • Episode: “Roamin’ Bob-iday”
    • 20th Century FOX / Bento Box Entertainment
    • Cast: H. Jon Benjamin
    • Character: Bob

Best Voice Acting – Feature

  • Frozen 2
    • Walt Disney Animation Studios
    • Cast: Josh Gad
      • Character: Olaf
  • Toy Story 4
    • Pixar Animation Studios
    • Cast: Tony Hale
      • Character: Forky

Best Writing – Feature

  • Frozen 2
    • Walt Disney Animation Studios
    • Writer: Jennifer Lee
  • Toy Story 4
    • Pixar Animation Studios
    • Writer: Andrew Stanton
    • Writer: Stephany Folsom

Best Editorial – TV/Media

  • Big Hero 6: The Series
    • Episode: “Prey Date”
    • Disney TV Animation/Disney Channel
    • Nominee: Dao Le
    • Nominee: Joe Molinari
    • Nominee: Charles T. Jones
    • Nominee: David Vasquez
  • Disney Mickey Mouse
    • Episode: Carried Away
    • Disney TV Animation/Disney Channel
    • Nominee: Tony Molina

Best Editorial – Feature

  • Toy Story 4
    • Pixar Animation Studios
    • Nominee: Axel Geddes
    • Nominee: Torbin Xan Bullock
    • Nominee: Greg Snyder
 
 

Comments


Send this to a friend